Frissítés, 2019. január 2.: ha production környezethez keresel útmutatót, itt megtalálod: Így használj VPS-t tárhelyként éles környezetben
Melyik szolgáltatót válaszd?
Jelenleg két szolgáltató között ingázok - most éppen a DigitalOcean felé mozdulok, de az oldalaim többsége még Vultr-n fut, ami abból fakad, hogy sokáig a DigitalOcean árazása magasabb volt, de mostanra fordult a kocka: a DO-n valamennyivel jobb az ár/érték arány.
Mit kapunk a pénzünkért és mennyi az annyi?
Kezdjük az árakkal: a legolcsóbb droplet a DigitalOcean-nél havi 5 dollár (ez nagyjából évi 17 ezer Ft), míg a Vultr-nél 2.5 dollár (ha éppen van belőle, de akkor évi 8.500 Ft). Ez utóbbi már bőven versenyképes a hazai osztott tárhelyes árakkal szemben is, így ha megvan a technikai vénád vagy a megfelelő embered, mindenképpen érdemes komolyan fontolóra venni a kérdést - ha pedig fejlesztő vagy, akkor ennél nagyobb szívességet nem is tehetnél magadnak.
A VPS-ek teljesítménye össze sem hasonlítható az osztott tárhelyes megoldásokkal: míg osztott tárhelyen nagyjából 192 MB maximális memóriával kell beérjük, addig a Vultr legkisebb csomagjában 512, a DigitalOcean-ében pedig 1 GB RAM van, mindkettő esetben 1 virtuális processzorral.
A különféle csomagok között szabad az átjárás annyiban, hogy csak olyan csomagra válthatunk, amibe belefér a mostani csomagunk tárhelye. Tehát 25-ről 50-re válthatunk, de lefele nem. Fontos különbség a kettő szolgáltató között, hogy a Vultr-nél minden méretből egy variáció van, így ha bármelyik paraméterben is kinőttük az aktuális csomagot, magasabb (és drágább) csomagba kell lépnünk. Ezzel szemben a DigitalOcean-nél lehetőség van csak CPU és RAM szerint változtatni a droplet méretén, így szabadon kipróbálhatod a 3GB RAM + 1 vCPU, 1 GB RAM + 3 vCPU és a 2GB RAM + 2 vCPU kombinációkat plusz költség nélkül, sőt, magasabb csomagra is válthatsz ideiglenesen, mert a tárhely mérete nem változik. Így könnyedén tudsz plusz kapacitást tenni az oldalad mögé egy nagyobb roham esetén, majd ha az lecsengett, visszaállhatsz az eredeti kapacitásra - mindezt néhány kattintásból.
(Ha a DigitalOcean linkekre kattintva regisztrálsz, kapsz 100 dollárnyi kreditet. A felhasználására 2 hónapod van, de több Dropletre is felhasználhatod párhuzamosan, vagyis akár 10-et is felhúzhatsz a legkisebb dropletből, 2 hónapig ingyen üzemelnek.)
Hozzuk létre a szervert és lépjünk be
Egy új szerver létrehozása mindkettő esetben nagyon gyors, az admin felületek hasonlók - ízlés kérdése, hogy melyik tetszik jobban. Ha megvan a VPS telepítése (ebben az útmutatóban Ubuntut futtató szervert használok), jelentkezz be a megkapott adatokkal (a DigitalOcean e-mailben küldi ki a kezdeti root jelszót, amit meg kell változtatnod az első bejelentkezéskor - a @ utáni rész a szervered IP-címe):